Rendszeresen ülsz a számítógép képernyője előtt, vagy sokat nézed az okostelefont vagy a tablettet? Akkor talán ismered a száraz és kimerült szemek érzését. A LED-képernyők kék HEV-fényt bocsátanak ki, ami fejfájást és álmatlanságot is okozhat. A megoldás: kék-fényszűrős szemüveg.
Három lépés a kék-fényszűrő szemüveghez:
További információkért és tanácsokért lásd az útmutatót alább.
A kékfény szűrő szemüvegek fontos funkcióval rendelkeznek, amely megkülönbözteti őket a hagyományos szemüvegektől. Ahogy a neve is mutatja, ezek a szemüvegek olyan szűrővel rendelkeznek, amely elnyeli a LED-képernyők kék fényét. De mi is az a kék fény?
Nem tévesztendő össze a kékfénnyel, amelyet például a vészhelyzeti járműveken láthatunk. A kék fényt nem kék színként érzékeljük, a képernyőnk inkább fehérnek tűnik. Pontosabban, a HEV-fény (nagy energiájú látható fény) az, amelyet a LED-képernyők a retinánkra vetítenek. A környezetünk fényerejétől függően ez a mesterséges fény kitágítja a pupilláinkat, így nagyobb mennyiségű fény jut a retinába, ami megterheli a szemünket.
De mi a baj a HEV sugarakkal? A szemünkben lévő receptorok a kék fényre úgy reagálnak, hogy gátolják az alváshormon, a melatonin felszabadulását. A melatonin akkor termelődik, amikor sötétséget érzékelünk. A kék-ibolya fény azonban nagyon erős, és megakadályozza ezt a természetes folyamatot. Az eredmény: nem tudunk elaludni, mert az egészséges alvásritmusunk megzavarodik. A hosszú ideig tartó munka vagy játék a LED-képernyő mögött a kimerültség és a zsibbadtság érzése mellett fejfájást is okozhat. Egyes tanulmányok még a makuladegeneráció veszélyére is rámutatnak, amely tartósan károsíthatja a látásunkat.
A kékfény szűrő technológiával ellátott képernyő szemüvegek egy speciális bevonatot használnak, amely védőpajzsként müködik a lencsén. Ez a szűrő felfogja a rövidhullámú káros fényt, és csak a kék fény spektrumának a látás szempontjából hasznos és ártalmatlan részét (450 nm-től) engedi át.
Ezenkívül, a bevonat technikai okokból nagyon gyenge barna alapszínnel rendelkezik (kb. 8%), ami a képernyőre nézve jobb kontrasztérzékelést biztosít.
A kékfény szűrővel ellátott képernyővédő szemüvegek különösen akkor előnyösek, ha a képernyő előtt töltött idő meghaladja a három órát. Így e képernyőszemüvegek viselői közé nemcsak az irodai munkát végző emberek tartoznak, hanem a játékosok és mindenki, aki szeret sokáig szörfözni az interneten egy tabletten vagy okostelefonon. Az otthoni oktatás egy másik ok, amiért a kék-fényszűrő szemüvegek a gyermekek számára egyre fontosabbá válnak.
Általában elmondható, hogy a képernyős digitális eszközök minden felhasználójának figyelnie kell a teste jelzéseire. Ha jobban szenvedsz a fáradt szemektől, vagy ha alvászavarod van, illetve a nappali-éjszakai ritmusod megzavarodott, érdemes új, kékfény-szűrővel ellátott szemüveget beszerezni.
A kék-fényszűrőt könnyen hozzáadhatod a szemüveg vásárlásakor: A "Dioptriával rendelni" gombra kattintva hozzáférhetsz digitális optikusunkhoz. Itt adhatod hozzá a kék-fényszűrőt, mint az összes többilencsebevonatot az oldal alján található egyéb beállítások között.
Ha nincs szükséged dioptriás szemüvegre, a leggyorsabban úgy juthatsz kékfényszűrős szemüveghez, ha a "Rendelés kék-fényszűrővel dioptria nélkül" gombra kattintasz. Egyes lencsékbe még a kék fényszűrő is be van építve standardként. Ez vonatkozik például a VOOY márka minden dioptria nélküli szemüvegére.