Rendszeresen hunyorítasz a szemüvegeden keresztül, hogy közelről fókuszban láthass? A karod már nem elég hosszú ahhoz, hogy mindent el tudj olvasni? Olcsó progresszív szemüvegjeink segítenek élesen látni minden távolságban:
Így működik:
Több infót és tanácsot illetve praktikus tippet a hozzászokás időtartamára a tanácsadónk ad.
A progresszív szemüveg (másképp varifokális szemüveg) a legjobb látást biztosítja minden távolságban. Olvasószemüveg és távoli szemüveg helyett csak egy szemüvegre van szükséged. A progresszív szemüvegeket multifokális szemüvegnek is nevezik, mivel egyetlen lencsével több látásélességet korrigálnak folyamatosan. Ez teszi a szemüveglencsét a presbyopia korrekciójának legmodernebb és legkényelmesebb formájává. De hogyan is működik valójában a progresszív szemüveg? A progresszív szemüveglencsék úgynevezett progresszív lencséi különböző látótávolságokat tesznek lehetővé: Ha a lencse felső részén keresztül nézel, a távoli látás éles, és a legalsó részen található az olvasáshoz szükséges közeli terület. A középen lévő lencsefelület a közepes távolságokért felelős, például a műszerfal egy autóban vagy a határoló oszlop parkoláskor. Az átmenet e különböző törésértékek között egyenletes, innen jön a progresszív szemüveg elnevezés.
A távolsági, a közepes és a közeli látótartomány a lencse minőségétől és az egyéni preferenciáktól függően különbözőképpen bővíthető. A nagyobb látótávolság kicsit többe kerül, de jelentős előnyökkel jár a viselési kényelem szempontjából. Ez a következő kérdéseket veti fel: Milyen típusú progresszív szemüvegek léteznek? És melyik szemüveg a megfelelő számomra?
A presbyopia egy teljesen természetes folyamat, amely általában 40 éves kor körül kezdődik. A szemlencse az életkor előrehaladtával veszít rugalmasságából, és már nem tud olyan jól alkalmazkodni a különböző távolságokhoz. Ennek következtében a szem már nem képes a közeli tárgyakra is fókuszálni, és a betűk észrevehetően elmosódnak. Ha egy bizonyos pontnál a karjaid már nem elég hosszúak az olvasáshoz, akkor nem lehet elkerülni az olvasószemüveget - vagy akár a progresszív szemüveget. Egyébként, a távollátóknak általában hamarabb jelentkezik a presbyopia, mert nem tudják csak úgy levenni a szemüvegüket, hogy közelről nézzenek meg valamit, mint a rövidlátók.
Teszt: Mikortól van értelme a progresszív szemüvegnek?
Ha e kérdések közül egy vagy többre igennel válaszoltál, akkor érdemes lenne időpontot foglalni egy szemésznél vagy optometristánál.
Alapvetően, a progresszív szemüveglencséknek van néhány előnyük:
De vannak, természetesen, hátrányok is:
Következtetés: A szemüveglencse nagyszerű dolog - de nem mindenki bogozza ki magát vele azonnal. Az ismerősök problémás történeteivel elbizonytalanodni nem túl hatékony. Jobb, ha nyitott elmével vágsz bele, akkor sokkal könnyebb lesz az agyadnak gyorsan hozzászoknia az új vizuális tartományokhoz.
A progresszív lencsék minden távolságban folyamatos látást tesznek lehetővé, megszakítás nélkül. Ezenkívül, léteznek bifokális és trifokális lencsék. Ezek talán ugyanolyan jók? Nem. A bifokális szemüveg, más néven két erősségű szemüveg, egy normál távoli lencséből áll, amelyhez egy kis "ablak" tartozik a közeli látáshoz. Ezt a szemüvegtípust Benjamin Franklin amerikai feltaláló találta fel, aki 1770-ben egyszerűen megfelezte a közeli és távoli szemüveg lencséit, és a feleket egy keretbe szerelte. Talán nem olyan világrengető, mint a villámhárító feltalálása, de mégis nagy megkönnyebbülés az államférfi számára. Hátránya: A progresszív szemüveggel ellentétben, ahol a szem a közelről a távolra tud siklani, a bifokális szemüveggel a szem átmenet nélkül ugrik a közelről a távolra. Ez nem csak a szemünknek megerőltető, de például lépcsőzéskor veszélyes is lehet. A trifokális szemüvegekbe egy másik ablakot építettek be a köztes tartomány számára. A helyzet az: mindkét változatnál jól láthatóak a "kis ablakok", ami nem vonzó és nem túl korszerű.
Hogyan jönnek létre ezek a nagy árkülönbségek? És különben is: miért olyan drága a szemüveg? Először is: 18.000 Forintért nem várhatsz csodákat, sem a látómező, sem a lencsék vastagsága tekintetében, elvégre több tucat optikai erősség kombinációja egyetlen lencsében nagyon összetett gyártási folyamat. A szemüveglencsék ára alapvetően két összetevőből áll: a lencsékből és a keretből. A keret esetében a szolgáltatótól függően jelentős mozgástér van, és a progresszív lencsék ára is jelentősen eltér. A standard lencsék 36.000 HUF-nál kezdődnek, a kiterjesztett látótávolságú vagy hasonló egyedi progresszív lencsék 140.000 HUF-tól felfelé kerülnek. Ha extra tükröződésgátló bevonatot, keményítést vagy színezést szeretnél, az egész gyorsan összeadódik. Alternatívaként, az előre gyártott, szabványos progresszív lencséket kínálják csengők és sípok nélkül, ennek megfelelően alacsonyabb látáskomforttal. Mennyire drága egy jó szemüveg? Ha értékeled a szép márkakeretet, a jó kiszolgálást és az egyedi készítésű minőségi lencséket, amelyek nagyobb látótávolsággal és lencsefinomításokkal pontoznak, akkor 230.000 HUF körüli összeggel kell számolni.
A keret kiválasztásakor a következőket kell figyelembe venni:
A keret magassága
A keretnek legalább 25 milliméter magasnak kell lennie, hogy elegendő hely maradjon a progresszív lencsék minden látótávolságának. Ha a keret túl alacsony, a közeli vagy távoli látótávolságot csökkenteni kell, ami szükségtelenül megnehezíti a helyes látást.
A keret alakja
A keret nélküli szemüvegkeretek nagyon diszkréten mutatnak az arcon, és bármilyen öltözékhez jól illenek. A keret nélküli szemüvegmodellek azonban csak egy bizonyos rövidlátásig ajánlottak. Nagyobb dioptriánál a lencsék pereme több milliméter vastag lesz.
A keret szélessége
A szemüvegkeret szélességének a lehető legjobban meg kell felelnie a fejednek szélességéhez, hogy a kar szorosan illeszkedjen a füledhez, és a keret ne csússzon le. Csak a tökéletes illeszkedés garantálja a tökéletes látást. A túl nagy szemüvegtől a fej is kisebbnek tűnik, ami egyszerűen nem vonzó.
Minden szemüvegkeretnél fontos, hogy jól illeszkedjen, és ne csúszkáljon állandóan előre-hátra. Ha egy szemüveg nincs megfelelően centrálva, fejfájás és gyors fáradtság lehet a következmény, mivel a szemnek és az agynak folyamatosan meg kell erőlködnie, hogy kompenzálja a helytelen illeszkedést. Ezért nagyon fontos a pupillatávolság helyes meghatározása annak biztosítása érdekében, hogy a viselő tekintete minden vizuális zónát megerőltetés nélkül megcélozhasson.
Szédülés, fejfájás, fókuszon kívüli területek: Nyilvánvaló, hogy egy új látásmódhoz való hozzászokás kemény munka az agyunknak. Logikus, hogy ez az akklimatizációs szakasz néhány napig, de akár két-három hétig is eltarthat. Ezért ajánlott minél korábban elkezdeni a szemüveg viselését, hogy agyunknak minél könnyebb legyen. A legtöbb új szemüvegviselőnek különösen nehéz megszoknia, hogy a szemüveg egyes látótávolságainak kihasználásához a tekintetével jelentősen jobban kell fordítania a fejét. Íme néhány tipp, hogyan könnyítheted meg az átállást:
Ha a fenti tippek ellenére néhány nap elteltével még mindig problémáid vannak, az a lencse típusának kiválasztása miatt lehet. Az olcsóbb Classic vagy Comfort típusoknál a látómező nem olyan széles, ami azt jelenti, hogy az oldalak homályosak. Ez teljesen normális, és ezt a fejmozgással kell kompenzálni. Ha azonban a kilátás homályos, amikor egyenesen előre nézel, vagy ha nagyon el kell csavarnod a fejed, hogy élesen láthass, akkor érdemes lenne kapcsolatba lépni az ügyfélszolgálatunkkal.
A progresszív lencsés napszemüvegek esetében két lehetőség van: Egyszerűen add hozzá az általad kívánt színárnyalatot online, amikor megrendeled a progresszív napszemüveget. Vagy ha szokatlanabb keretet szeretnél, egyszerűen rendeljen progresszív lencséket a kívánt napszemüvegmodellhez. Ne felejtsd el, rendeléskor hozzáadni a kívánt színt! Különböző színárnyalatú, polarizációval vagy anélkül, valamint fotokróm lencsék közül választhatsz.
A mindennapi szemüveg a sportolás során sérülésveszélyt jelenthet, mivel könnyen eltörhet, de az éles látás nélküli járás sem problémamentes. Elvileg a progresszív lencsék számos sportszemüvegbe gond nélkül beilleszthetők, csak a keret nem lehet túlságosan hajlított. Előzetesen azonban tisztázni kell, hogy pontosan melyik sportághoz van rájuk szükséged, és hogy milyen távolságok a legfontosabbak. Az agyaggalamblövészethez más látótávolságra van szükség, mint a golfhoz. Ha pedig a teniszt vagy a downhill kerékpározást kedveled, valószínűleg nehezen fogsz boldogulni a progresszív lencsékkel, mivel folyamatosan váltogatni kell a közeli és a távoli távolságok között.
Egy műtét során a test saját lencséjét egy mesterséges multifokális lencsével helyettesítik. Azok számára, akik a multifokális kontaktlencsék használatát részesítik előnyben, fontos megjegyezni, hogy ezek egy kicsit másképp működnek, mint a progresszív lencsék. A multifokális kontaktlencsékkel a távoli és a közeli látás egyaránt integrálható. Az agy minden esetben a közeli vagy a távoli éles kép mellett dönt, attól függően, hogy hová nézünk. Itt sem működik semmi akklimatizációs időszak nélkül. Fontos: A multifokális kontaktlencséket szemésznek vagy optikusnak kell felhelyeznie a tökéletes illeszkedés érdekében.
Ha ez nem így van, a számítógépen való munka szemüveggel gyakran elég fárasztó, mivel a szemüveg látómezője az oldalakon elmosódik, és így állandóan előre-hátra kell mozgatni a fejet, hogy a teljes képernyő látható legyen. Ebben az esetben, speciális munkahelyi szemüveg, más néven számítógép szemüveg vagy irodai szemüveg ajánlott. Ezekre jellemző a kiterjesztett közeli és köztes tartomány, így torzítás nélkül ülhetsz és dolgozhatsz. Minden területet lefed kb. 45 cm-től kb. 3 méterig, ami a mobiltelefontól kezdve a képernyőn át az iroda ajtajánál lévő kollégáig mindent lefed. A nézőtér kiválasztásakor csak azt kell figyelembe venni, hogy elsősorban laptopon dolgozol-e, vagy van-e távolabb, esetleg magasabban elhelyezett képernyőd. És persze a képernyőszemüveget sem szabad otthon felejteni, ezért a legjobb, ha mindig egy tokban tartod a munkatáskádban, különben a legjobb szemüveg sem segít.