Terjeszd a szeretetet – a SHADES OF LOVE-val! A nonprofit szervezet használt és új napszemüvegeket oszt szét a Himalája és az Andok magashegyi régióiban élő emberek között. Ott az emberek közel 80 százaléka szenved szemrákban vagy vakul meg az agresszív UV-sugárzás miatt. Napszemüveggel sok szenvedés elkerülhető lenne. A SHADES OF LOVE már több százezer napszemüveget osztott szét, de még sok-sok napszemüvegre van szükség. Az Edel-Optics segít – Te is?
SHADES OF LOVE – amikor a napszemüveg életeket változtat meg
Képzeld el, hogy 40 éves vagy, a házad előtti lépcsőn ülsz, a gyereked az utcán focizik, de gyakorlatilag már nem látod őt. A pásztori munkádat sem tudod már végezni, mert nem találod az állatokat. Így a gyermekednek kell átvennie a munkát, nincs idő iskolára. És mindezt csak azért, mert nem viseltél napszemüveget.
Túlzásnak hangzik? De ez az őslakosok szomorú mindennapja Ázsia és Dél-Amerika magas hegyvidékein. Nap mint nap megvakulnak az emberek, mert védelem nélkül vannak kitéve a napfénynek. Szemrákban szenvednek, amelyet az agresszív UV-sugárzás vált ki, amely minden méterrel nagyobb magasságban növekszik. Vakvezető kutyák vagy Braille-írás? Nincs ilyen. A SHADES OF LOVE nevű szervezet azt a célt tűzte ki, hogy segít ezeknek az embereknek. A segítők használt és új napszemüvegeket osztanak szét a Himalájában és az Andokban élő emberek között, és így megelőzhetik vagy legalábbis késleltethetik az UV-sugárzás okozta szembetegségeket. Adományok, amelyek túlzás nélkül megváltoztatják az életeket. Mindenféle napszemüveget összegyűjtenek, a kiváló minőségű példányoktól a Malle strandkioszkból származó 5 eurós napszemüvegekig – minden adományozott szemüveget próbára tesznek, és egy koblenzi fogyatékkal élők számára létrehozott műhelyben javítják, amíg használhatóvá nem válik. A kidobott napszemüveget beküldheted te is a SHADES-OF-LOVE gyűjtőpontokhoz.
Ki áll a SHADES OF LOVE mögött?
A SHADES OF LOVE nonprofit szervezetet Münchenben alapította Jürgen Altmann, egy természetjáró és utazásrajongó, aki a Himalája Ladakh régiójában tett utazása során vette észre, hogy az ott élő emberek életét mennyire befolyásolja az erős UV-sugárzás. Úgy döntött, hogy segít, és 2009-ben elindította a Szemészeti Projektet. A társalapító Niklas Huppmannal együtt, Altmann az első napszemüveget a müncheni Aroma kávézóban gyűjtötte be, amelynek ő a tulajdonosa. Az első évben 300 napszemüvegből eddig több mint 460.000 napszemüveg lett, amelyeket 7 országban osztottak szét. Az eredetileg tisztán himalájai projektet 2017-ben kiterjesztették az Andokra is. Ezután Altmann és csapata tovább szeretné kiterjeszteni a kört a Grönlandon, a Baffin-szigeten és az Aleut-szigeteken élő inuitokra. Ott az embereknek védelemre van szükségük a hóvakság ellen – mostanáig sokan csontból vagy fából faragott “szemüveget” használtak, amely csak keskeny réseket hagy a látásra.
Szemrák vagy vakság: ilyen veszélyes az UV-sugárzás
A legtöbb ember ma már tisztában van azzal, hogy a vakító napfény káros a szemre. De ez még nem minden: az UV-sugárzás minden méteres magassággal növekszik, és még a sűrű felhők sem tudnak védelmet nyújtani ellene. A Himalája vagy az Andok magas hegyvidékeinek lakói számára ez azt jelenti, hogy a 2500-6500 méteres tengerszint feletti magasságban az UV-sugárzás sokszor erősebb, mint a tengerszinten. Az ózonrétegben keletkezett lyuk felerősíti ezt a hatást. A következmények: Szemfertőzések, szaruhártya-égés, makuladegeneráció, szürkehályog, kötőhártya- vagy szemhéjrák. Ez a hegyvidéki régiókban a felnőttek nagy részét érinti, és azt jelenti, hogy a gyerekeknek kell átvenniük a felnőttek munkáját. Egy ördögi kör, amelyet a SHADES OF LOVE meg akar törni.
EGYÉBKÉNT:
Nemcsak a Himalájában, hanem az erkélyen való kávézás közben is gondolj a szemed egészségére. A jó napszemüveget a CE-jelölésről és az UV-védelemről ismerheted fel, amelynek legalább UV380, de még jobb, ha UV400. És vigyázz: a sötét árnyalat semmit sem mond az UV-védelemről, ezért érdemes alaposan megnézni. További információért nézd meg a blogunkat.