A szem védelme sí-szemüveggel
Az Edel-Optics részt vett a ProSieben téli játékokon a múlt hétvégén, de szerencsére csak partnerként és nem kellett beérnie a célegyenesbe. Mivel a számos kihívás során egyik ütközés érte a másikat. Bevallhatjuk, hogy még egy extrém sportolónak is nehéz egy sípályán kajakban lecsúsznia. Még jobban billegtek a téli játékok résztvevői a símopedeken. A győzelmi dobogó helyett egy-két túlbuzgó celeb a kórházi ágyon kötött ki.
A síelés hátulütője szintén a magas baleseti arány. A helycsúcson történő esések gyakran a rossz látási viszonyoknak köszönhetőek. Mivel a hegyekben a hó erősen tükrözi a napsugarakat, ezek extrém vakító hatással vannak a szemre. A sugárzás elleni védelem nélkül rossz esetben akár “hóvakságot” is kaphatunk, ami a szem szaruhártyájának a sérülését jelenti. Napsütéses napokon különösen fontos egy UV-szűrős szemüveg. Egy sí-szemüveg ezen kívül védi a szemet a hótól és az ellenszéltől, valamint a hidegtől is.
Mire ügyeljek a vásárlásnál?
A sí-szemüveg vásárlására mindenképpen szánjunk elegendő időt. A szemüveg mérete elég nagy legyen az archoz képest, és passzoljon a sisakhoz is. Máskülönben esetleg nyomhat vagy elcsúszhat, és így befolyásolhatja a látást. Ezért az új sí-szemüveg vásárlásához okvetlen vidd magaddal a sisakodat is! Amelyik szemüveg keretén posztó vagy szivacs csík van, az még kevésbé nyom, és kellemes viseletet biztosít.
Milyen lencsék a legmegfelelőbbek nekem?
Természetesen a téli sportoknál is szükség van tiszta látásra, továbbá jobbra és balra is látni kell, hogy mi történik ott. A sí-szemüveg látóterének tehát minél nagyobbnak kell lennie. Mivel a behavazott lejtőkön a nap is sokkal jobban vakít, a sí-szemüvegnek 100 %-os védelmet kell nyújtania az UV-sugarak ellen is. Különböző időjárási viszonyokhoz illeszkedően a szemüveg különböző szűrőkkel és színezésekkel készül, amik több vagy kevesebb fényt eresztenek át. Aki nem szeretne több sí-szemüveget, az vehet cserélhető lencséset is, különböző kategóriájú lencsékkel, amiket szükség szerint ki tud cserélni.
Sí-szemüveg variációk
Ahhoz, hogy a szemüveg ne párásodjon mindig be, dupla üveges megoldások javasoltak. Ezek kiegyenlítik a hőmérséklet különbséget ami a szemüveg külső és belső oldala között van, és így szabad látást biztosítanak. A szellőző rések is előnyösek. Sohase törölgessük a sí-szemüveget a kesztyűvel, különösen ne a belső oldalát, mert ezzel tönkretehetjük a védőbevonatát, ami szintén a bepárásodástól véd.
Dupla biztonság
A szemüvegeseknek ismerős a probléma, amikor olyan sí-szemüveget szeretnének, ami alá befér a saját szemüveg – anélkül, hogy bunkóul nézne ki. Erre a célra már léteznek speciális modellek, az úgynevezett OTG sí-szemüvegek (over the glass). Ezeknek nem csak nagyobb a látóterük, hanem van bennük extra hely a “normális” szemüveg szárának, így ezek probléma nélkül egymás fölött hordhatók.
Az Oakley Airbrake: egy jó példa!
A különböző sí-szemüvegek összehasonlításánál különösen kitűnik: az Oakley Airbrake. Meggyőzően hat a szellőztetett dupla lencse, a bepárásodás elleni technológia és a plutónit lencsék nyújtotta maximális UV-védelem. Ezen kívül két különböző cserélhető lencse tartozik hozzá, amiket az időjárási viszonyoktól függően ki lehet cserélni. A kereten lévő posztó-szivacs biztosítja, hogy a nyomás az orron minimális legyen, az állítható gumiszíjak pedig garantálják, hogy a szemüveg elcsúszás nélkül megmaradjon a sisakon. Ez a modell, és természetesen még sok más klassz sí-szemüveg is megtalálható nálunk.
Leave a Comment