Remélhetőleg nem! Sajnos azonban ezt nem lehet kizárni. Már ismert, hogy a koronavírusok főként cseppfertőzés útján terjednek. Miután a fertőzött társunk tüsszent vagy köhög, nagy a valószínűsége annak, hogy a csúnya vírus beragad a torkunkba, és a legrosszabb esetben, a tüdőbe vándorol. Ugyanakkor, fennáll annak a veszélye is, hogy a szem kötőhártyájával érintkezve, megfertőződik. A száj és az orr nyálkahártyájával ellentétben, a kötőhártyát, mint abszorbens szövetre nem esküsznek, csak elfogadják.
A biztonság érdekében azonban, elkerülheted a felesleges kockázatokat is ezen a területen. Különösen kontaktlencse-viselőként, óvatosan kell élvezned a látástámogatást. A British Contact Lens Association szerint, jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy e célcsoport nagyobb fertőzési kockázatot jelent, mint a szemüvegviselők. Nem titok, hogy a kontaktlencse-használók naponta legalább két alkalommal érintik a szemüket a lencsék behelyezése és eltávolítása céljából. Ha ez a kéz megfelelő mosása nélkül történik, a kontaktlencse válhat a vírus hordozójává. Itt helyezkedik el, csak ránk vár, hogy dörzsöljük meg a szemünket, majd tudattalanul érintjük meg az orrunkat vagy a szájunkat.
Ha a jelenlegi feltételezéseket nem erősítik meg, és a vizuális készüléken keresztül nem lehetséges a COVID-19 fertőzés, akkor sem szabad a szem vírust alábecsülni. Mivel a kötőhártyagyulladás másik veszélye áll fenn, amely nem feltétlenül halálos, de nagyon kellemetlen. A tünetek között szerepel a megnövekedett vérkeringés és így a kötőhártya elvörösödése (lásd a címképet), kötőhártya duzzanat, a szemhéj hasadásának szűkülése, fokozott könnyezés, fotofóbia (a karanténban nem szabad problémának lennie), a szem csikorgása, idegen test érzés, égő és néha súlyos szemfájás. Ezen felül, nyálkahártya-változások és hólyagok alakulhatnak ki.
A szem kötőhártyája egy nyálkahártya, mint a szájban vagy az orrban. Nedves környezetben, a vírusok és baktériumok örvendenek, otthonnak nevezhetik, ahol könnyen fészkelhetnek és szaporodhatnak. A CCN egészségügy adatai szerint, Kínából érkeztek olyan beszámolók, amelyek szerint a koronával fertőzött emberek akár 3% -ánál is volt kötőhártya-gyulladás. Ujjaikon lévő könnyfolyadékkal, ezek az emberek, elméletileg, a fertőzés potenciális szaporítói lehetnek.
Hogyan véd szemüveg a koronától?
Ha a kontaktlencsét a tartójában hagyod, és e helyett szemüveget teszel, az már nagy lépés. A szemüveg természetesen nem véd meg száz százalékban (kivéve, ha olyan biztonsági szemüvegről van szó, amit az orvosi személyzet használ). A szemüveg azonban védőpajzsként is szolgálhat, ha a közelben valaki tüsszent, köhög és cseppek repülnek a szemedhez. Ezen túlmenően, ne dörzsöld a szemeidet annyira öntudatlanul, amikor olyan szemüveget viselsz, amelyet általában el kell távolítani. Tehát ahelyett, hogy a szemeidet is kivakard, a látószemüveget kontaktlencse-alternatívának kell fontolnod.