A szemek, a pupillák és a pillantások szempontjából, a látszerészeink teljesen elemeikben vannak. A rossz látás és az asztigmatizmus meghatározása, az üzleteink mindennapi tevékenységeihez tartozik. De mi köze van a szerelemnek a szemeinkhez? Ez az optometristákra vonatkozik, vagy inkább a kardiológusra?
Mivel a Valentin nap már a sarkon van, és remélhetőleg Ámor íja már feszült, felmerül a kérdés, hogy a romantika mennyire nyitja meg az ablakot a léleknek. Mi, az Edel-Optics, ezúttal nem akarunk neked rózsaszín szemüveget eladni, hanem inkább foglalkozunk ezekkel a kérdésekkel.
Szerelem első látásra
Azok, akik a párjaikkal már évek óta osszák és szorozzák a környezetüket, mosolyoghatnak erre a jelenségre. Másrészt, azok, akik az első kapcsolatfelvétel után már teljesen hiányoznak egymásnak, szerelemmel az első látásra esküsznek. De mi áll ez mögött?
Következésképpen, kell legyen egy olyan tényező, amely kiváltja a szerelem biokémiai folyamatát. Valójában, a mély szembetekintés elegendő lehet a szervezetünkben zajló hormonális folyamatok kiváltására. A tanulmányok azt mutatják, hogy egy arcot vonzóbbnak tekintünk, ha közvetlen szemkontaktusban van a másik személlyel. Ez aktiválja mind az érzelmi életért felelős területeket, mind az agy jutalomközpontjait. Természetesen, ez önmagában nem elegendő az örök szeretet felidézéséhez, de a kialakuló agyi aktiváció mintája megfigyelhető a hosszú távú szerelmesekben is.
Ha új szerelemre vágysz, akkor nem kapcsolhatsz egyszerűen át egy kapcsolót ennek a folyamatnak a megkezdéséhez, de a szemkontaktus segít. Ez tehát az az alap, amikor a cél nem csupán valaki vizuális vágyakozása, hanem az érzés kölcsönös hatása is. Mert csak akkor lehet mosoly, ha két szempáros találkozik és ragaszkodnak egymáshoz. És itt kezdődik a varázslat. Az orbifrontális kéregben (a szemkéreg feletti frontális lebenyben) lévő neuronok aktívvá válnak. Ők felelősek a döntéshozatalért, az érzelmi kontrollért és az arckifejezések értelmezéséért. Ha két ember szemkontaktusban van, és valóban vonzzák egymást, akkor ez az agyrész majdnem „világít” mind a két félteken, mint két összekapcsolt izzó.
Akkor mereszted a szemeidet nagyra
A szerelmes pár felismerhető arról a tényről, hogy szemük teljesen a másikra néz. A pupillák pedig jelentősen nagyobbak lesznek. “Az agy azt mondja: Próbálok több adatot bevinni” – magyarázza Stefan Verra, a testbeszéd szakértője. A pupillák az örömtől vagy a szexuális izgalomtól tágulnak. Izgatott állapotban hirtelen teljesen más szemmel látja a másik embert. Ezért mondják: nézd, ne bámuld! Mivel a pupillák tágulása az autonóm idegrendszer akaratlan reakciója, a szemben lévő lemezek nem kerülhetők el. Ennél is fontosabb a szemkontaktus adagolása. A szemkontaktus elengedhetetlen a kommunikációhoz. Még fontos szerepet játszik az állatok kölcsönhatásában. Ily módon a fenyegetés, az érdeklődés vagy az együttérzés jelezhető.
Maradjunk a szimpátiánál. A pupillák reakciója felfedi, hogy az emberek kellemesnek tartják-e a hosszú szemkontaktust. Ha tetszik egy másik személy kinézete, akkor a pupillák nagyobb tágulásával reagál. Ennek ellenére, nem szabad túlozni, hogy ne tűnjön a pillantás bámulónak (ami inkább az együttérzés elvesztéséhez vezetne). A londoni University College körülbelül 500 résztvevővel folytatott vizsgálatok során, átlagosan körülbelül három másodpercbe telt, mire az emberek kényelmetlenül érezték magukat.
Ha esetleg Február 14-én az éjszakai életben veszel részt, hogy Ámor íjászpályájára kerülj, ne felejts el három fontos szabályt:
- Nem kényszeríthetsz senkit semmire, csak tartsd nyitva a szemed
- Ha szem előtt tartod a vágy tárgyát, hagyd ki a zoomot
- Mindenekelőtt: első a biztonság! 😉